Les produccions catalanes s’han endut una bona collita d’estatuetes en la 22a edició dels Premis Max de les Arts Escèniques, malgrat no han acabat de satisfer les expectatives creades amb les nominacions.

En concret, Temps salvatge ha guanyat dos guardons (director i autoria teatral), igual que A.K.A. (Also Known As) (actor i autoria revelació). Per la seva part, han estat guardonades amb un Max Els jocs florals de Canprosa (adaptació o versió) i Flotados (espectacle de carrer).

Finalment, Grito pelao, de Rocío Molina, amb coproducció del Grec Festival, també ha estat doblement premiada (espectacle de dansa i composició musical).

Els guardons es van lliurar dilluns a la nit en una gala celebrada al Teatre Calderón de Valladolid.

Guanyadors Premis Max 2019

  • Espectacle de teatre: La Ternura de Lazona, Teatro de la Ciudad i Teatro de la Abadía
  • Espectacle de dansa: Grito pelao de Compañía Rocío Molina – Danza Molina
  • Espectacle musical o líric: The opera locos de Klemark Espectáculos Teatrales, Rami Eldar i Producciones Yllana
  • Espectacle de carrer: Flotados de David Moreno & Cia / The Beat Brown Productions
  • Espectacle per a públic infantil, juvenil o familiar: Dados de Ventrículo Veloz
  • Espectacle revelació: Iphigenia en Vallecas de Serena Producciones
  • Autoria teatral: Josep Maria Miró i Coromina per Temps salvatge
  • Autoria revelació: Daniel J. Meyer per A.K.A. (Also Known As)
  • Adaptació o versió d’obra teatral: Jordi Prat i Coll per Els jocs florals de Canprosa
  • Composició musical per a espectacle escènic: Sílvia Pérez Cruz per Grito pelao
  • Coreografia: Sharon Fridman per Erritu
  • Direcció d’escena: Xavier Albertí per Temps salvatge
  • Disseny d’espai escènic: Curt Allen Wilmer per Lehman Trilogy
  • Disseny de vestuari: Deborah Macías per Comedia Aquilana
  • Disseny d’il·luminació: Juanjo Llorens per El curioso incidente de un perro a medianoche
  • Actriu protagonista: María Hervás per Iphigena en Vallecas
  • Actor protagonista: Albert Salazar per A.K.A. (Also Known As)
  • Intèrpret femenina de dansa: Eva Yerbabuena per Cuentos de azúcar
  • Intèrpret masculí de dansa: Daniel Doña per Psique

El jurat estava presidit per Teresa Nieto i format per Eloy Arenas, Mar Gómez, Paloma Pedrero, Yolanda García Serrano i Andrea de Gregorio.