L’Acadèmia de les Arts i les Ciències Cinematogràfiques d’Espanya ha fet públiques les nominacions a la 34a edició dels Premis Goya. Les pel·lícules amb més candidatures són Mientras dure la guerra, d’Alejandro Amenábar, amb 17; Dolor y gloria, de Pedro Almodóvar, amb 16, i La trinchera infinita, d’Aitor Arregi, Jon Garaño i Jose Mari Goenaga, amb 15 nominacions.

A força més distància es troba Intemperie, de Benito Zambrano, que opta a cinc guardons, mentre que amb quatre nominacions hi ha Buñuel en el laberinto de las tortugas, de Salvador Simó; Ventajas de viajar en tren, d’Aritz Moreno, i Lo que arde, d’Oliver Laxe. Aspiren a tres Goya El hoyo, de ; Madre, de Rodrigo Sorogoyen; Adiós, de Paco Cabezas, i Quien a hierro mata, de Paco Plaza.

Els 34ens Premis Goya es lliuraran el 25 de gener al Palau d’Esports José María Martín Carpena de Málaga, en una gala conduïda de nou per Silvia Abril i Andreu Buenafuente.

Nominacions Premis Goya 2020

Millor pel·lícula

  • Dolor y gloria, de Pedro Almodóvar
  • Intemperie, de Benito Zambrano
  • La trinchera infinita, d’Aitor Arregi, Jon Garaño i Jose Mari Goenaga
  • Lo que arde, d’Oliver Laxe
  • Mientras dure la guerra, d’Alejandro Amenábar

Direcció

  • Pedro Almodóvar per Dolor y gloria
  • Aitor Arregi, Jon Garaño i Jose Mari Goenaga per La trinchera infinita
  • Oliver Laxe per Lo que arde
  • Alejandro Amenábar per Mientras dure la guerra

Actriu protagonista

  • Penélope Cruz per Dolor y gloria
  • Greta Fernández per La hija de un ladrón
  • Belén Cuesta per La trinchera infinita
  • Marta Nieto per Madre

Actor protagonista

  • Antonio Banderas per Dolor y gloria
  • Antonio de la Torre per La trinchera infinita
  • Karra Elejalde per Mientras dure la guerra
  • Luis Tosar per Quien a hierro mata

Actriu de repartiment

  • Asier Etxeandia per Dolor y gloria
  • Leonardo Sbaraglia per Dolor y gloria
  • Luis Callejo per Intemperie
  • Eduard Fernández per Mientras dure la guerra

Actor de repartiment

  • Mona Martínez per Adiós
  • Natalia de Molina per Adiós
  • Julieta Serrano per Dolor y gloria
  • Nathalie Poza per Mientras dure la guerra

Guió original

  • Pedro Almodóvar per Dolor y gloria
  • David Desola i Pedro Rivero per El hoy
  • José Mari Goenaga i Luiso Berdejo per La trinchera infinita
  • Alejandro Amenábar i Alejandro Hernández per Mientras dure la guerra

Guió adaptat

  • Eligio Montero i Salvador Simó per Buñuel en el laberinto de las tortugas
  • Benito Zambrano, Daniel Remón i Pablo Remón per La intemperie
  • Isabel Peña i Rodrigo Sorogoyen per Madre
  • Javier Gullón per Ventajas de viajar en tren

Direcció novella

  • Salvador Simó per Buñuel en el laberinto de las tortugas
  • Galder Gaztelu-Urrutia per El hoyo
  • Belén Funes per La hija de un ladrón
  • Aritz Moreno per Ventajas de viajar en tren

Actriu revelació

  • Pilar Gómez per Adiós
  • Carmen Arrufat per La inocencia
  • Benedicta Sánchez per Lo que arde
  • Ainhoa Santamaría per Mientras dure la guerra

Actor revelació

  • Nacho Sánchez per Diecisiete
  • Vicente Vergara per La trinchera infinita
  • Santi Prego per Mientras dure la guerra
  •  Enric Auquer per Quien a hierro mata

Pel·lícula d’animació

  • Buñuel en el laberinto de las tortugas, de Salvador Simó
  • Elcano y Magallanes la primera vuelta al mundo, d’ Ángel Alonso
  • Klaus, de Sergio Pablos

Documental

  • Ara Malikian, una vida entre las cuerdas, de Nata Moreno
  • Auterretrato, de Gaizka Urresti
  • El cuadro, d’Andrés Sanz
  • Historias de nuestro cine, d’ Ana Pérez-Lorente i Antonio Resines

Direcció artística

  • Antxón Gómez per Dolor y gloria
  • Pepe Domínguez per La trinchera infinita
  • Juan Pedro de Gaspar per Mientras dure la guerra
  • Mikel Serrano per Ventajas de viajar en tren

Direcció de fotografia

  • José Luis Alcaine per Dolor y gloria
  • Javi Agirre Erauso per La trinchera infinita
  • Mauro Herce, per Lo que arde
  • Álex Catalán per Mientras dure la guerra

Direcció de producció

  • Toni Novella per Dolor y gloria
  • Manolo Limón per Intemperie
  • Ander Sistiaga per La trinchera infinita
  • Carla Pérez de Albéniz per Mientras dure la guerra

Muntatge

  • Teresa Font per Dolor y gloria
  • Laurent Dufreche i Raúl López per La trinchera infinita
  • Alberto del Campo per Madre
  • Carolina Martínez Urbina per Mientras dure la guerra

So       

  • Sergio Bürmann, Pelayo Gutiérrez i Marc Orts per Dolor y gloria
  • Iñaki Díez, Alazne Ameztoy, Xanti Salvador i Nacho Royo-Villanova per La trinchera infinita
  • Aitor Berenguer i Gabriel Gutiérrez per Mientras dure la guerra
  • David Machado, Gabriel Gutiérrez i Yasmina Praderas per Quien a hierro mata

Disseny de vestuari

  • Paola Torres per Dolor y gloria
  • Lourdes Fuentes i Saioa Lara per La trinchera infinita
  • Sonia Grande per Mientras dure la guerra
  • Alberto Valcárcel per Paradise Hills

Maquillatge i perruqueria

  • Ana Lozano, Sergio Pérez Berbel i Montse Ribé per Dolor y gloria
  • Yolanda Piña, Félix Terrero i Nacho Díaz per La trinchera infinita
  • Ana López-Puigcerver, Belén López-Puigcerver i Nacho Díaz per Mientras dure la guerra
  • Karmele Soleri Olga Cruz per Ventajas de viajar en tren

Efectes especials

  • Mario Campoy i Iñaki Madariaga per El hoyo
  • Jon Serrano i David Heras per La trinchera infinita
  • Raúl Romanillos i Juanma Nogales per Mientras dure la guerra
  • Juan Ramón Molina i Félix Bergés per Perdiendo el Este

Música original

  • Arturo Cardelús per Buñuel en el laberinto de las tortugas
  • Alberto Iglesias per Dolor y gloria
  • Pascal Gaigne per La trinchera infinita
  • Alejandro Amenábar per Mientras dure la guerra

Cançó original

  • Intemperie, de Javier Ruibal, per a Intemperie
  • Invisible, de Caroline Pennell, Jussi Ilmari Karvinen (Jussifer) i Justin Tranter, per a Klaus
  • Allí en la arena, de Toni M. Mir, per a La inocencia
  • Nana de las dos lunas, de Sergio de la Puente, per a La noche de las dos lunas

Curtmetratge de ficció

  • El nadador, de Pablo Barce
  • Foreigner, de Carlos Violadé Guerrero
  • Maras, de Salvador Calvo
  • Suc de Síndria, d’Irene Moray
  • Xiao Xian, de Jiajie Yu Yan

Curtmetratge d’animació

  • El árbol de las almas perdidas, de Laura Zamora Cabeza
  • Homomaquia, de David Fidalgo Omil
  • Madrid 2120, de José Luís Quirós i Paco Sáez
  • Muedra, de César Díaz Meléndez

Curtmetratge documental

  • 2001 destellos en la oscuridad, de Pedro González Bermúdez
  • El infierno, de Raúl de la Fuente
  • El sueño europeo: Serbia, de Jaime Alekos
  • Nuestra vida como niños refugiados en Europa, de Silvia Venegas Venegas

Pel·lícula europea

  • Border, d’Ali Abbasi
  • Les misérables, de Ladj Ly
  • Portrait de la jeune fille en feu, de Celine Sciamma
  • Yesterday, de Danny Boyle

Pel·lícula iberoamericana

  • Araña, d’Andrés Wood
  • El despertar de las hormigas, d’ Antonella Sudasassi
  • La odisea de los giles, de Sebastián Borensztein
  • Monos, d’ Alejandro Landes