El Sitges – Festival Internacional de Cinema Fantàstic de Catalunya va clausurar diumenge la seva edició més atípica, la 53a, marcada per les restriccions a causa de la crisi sanitària de la Covid-19.
Pel que fa al palmarès, la catalana La vampira de Barcelona, dirigida per Lluís Danés, ha guanyat el Gran Premi del públic a la millor pel·lícula. La gran triomfadora, però, ha estat Possessor Uncut, de Brandon Cronenberg, amb els premis a millor pel·lícula i direcció de la secció oficial.
Palmarès 53è Festival de Sitges
Secció Oficial Fantàstic a competició
- Pel·lícula: Possessor Uncut, de Brandon Cronenberg
- Premi especial del jurat: La nuée, de Just Philippot
- Direcció: Brandon Cronenberg, per Possessor Uncut
- Menció a la direcció: Natalie Erika James, per Relic
- Interpretació masculin: Grégoire Ludig i David Marsais, per Mandibules
- Millor interpretació femenina: Suliane Brahim, per La nuée
- Menció a la interpretació femenina: Marin Ireland, per The Dark and The Wicked
- Guió: Márk Bodzsár, Juli Jakab i István Tasnádi, per Comrade Drakulich
- Efectes especials: Maks Naporowski, Filip Jan Rymsza i Dariush Derakhshani, per Mosquito State
- Fotografia: Tristan Nyby, per The Dark and The Wicked
- Música: Bingen Mendizábal i Koldo Uriarte, per Baby
- Gran Premi del públic a la millor pel·lícula: La vampira de Barcelona, de Lluís Danés
- Curtmetratge de gènere fantàstic: The Luggage, de Tsai Yi-fen
- Menció al curtmetratge: Rutina: La prohibición, de SAM
Noves Visions
- Pel·lícula: My Heart Can’t Beat Unless You Tell It To, de Jonathan Cuartas
- Menció a la pel·lícula: El elemento enigmático, d’Alejandro Fadel
- Direcció: Laura Casabé, de Los que vuelven
- Curt Noves Visions petit format: Luz Distante – Parte 1, Les desventurades, de Santiago Reale
Midnight X-treme
- Premi del públic a la millor pel·lícula: The Queen of Black Magic, de Kimo Stamboel
Sitges Documenta
- Millor pel·lícula: Ivan, O Terrível, de Mario Abbade
Blood Window
- Premi Blood Window: Marea alta (High Tide), de Verónica Chen
Jurat de la Crítica
- Premi de la Crítica José Luis Guarner: Teddy, de Ludovic Boukherma i Zoran Boukherma
- Premi Citizen Kane a la direcció revelació: Jonathan Cuartas, per My Heart Can’t Beat Unless You Tell It To
Carnet Jove
- Llargmetratge de gènere fantàstic: She Dies Tomorrow, d’Amy Seimetz
- Llargmetratge d’animació: Seven Days War, de Yuta Murano
- Curtmetratge d’animació: Red Rover, d’Astrid Goldmisth
Brigadoon
- Premi Brigadoon Paul Naschy: Horrorscope, de Pol Diggler